Како да направите евтината облека да изгледа скапа?

Во денешно време не сите можеме да си дозволиме да се облекуваме во скапа облека, а понекогаш дури и таа не се толку убава. Вистината е, често резултатите се подобри кога го следиме сопствениот вкус, наместо модата и тоа го правиме со евтина облека. Визијата е исклучително важен дел од нашата личност, таа е израз на нашиот стил. Секоја жена има свој смисол и разбирање за нејзиниот вид.

За да ви помогнеме, решивме да ви откриеме неколку трикови со кои би можеле да се облекувате скромно и обично, а во исто време да сте во тренд.

Отстранете ги пластичните копчиња од евтината облека и на нивно место ставете такви кои изгледаат поскапо – метални или други. Се наоѓаат многу лесно – на пазар, во книжари, од странски сајтови за акцесоари каде се нудат на минимални цени. Ако имате такви копчиња од стара облека, можете исто така да ги извадете од таму. Доколку не сакате да ризикувате, менувајќи ги сами, можете да ја однесете облеката на кројач, кој ви земе многу малку пари за да ви ги сошие другите.

Престанете да ја миете облеката толку често
Можеби овој совет ви се чини чудно, но ако размислите, ќе дознаете што мислиме. Од перење, облеката избелува. Таа го губи својот првобитен “нов” вид и изгледа како да е купена пред неколку години. Затоа, ако забележите дамка врз некоја облека, најнапред пробајте да ја отстраните со сунѓерче или четка за заби, не погледнувајте веднаш кон машината за перење.

Бидете креативни кога купувате евтина облека
Никогаш не мислете дека евтината и обична облека не може да блесне. Напротив, понекогаш таа изгледа многу подобро отколку скапата облека. Тајната е во вистинската комбинација со модни акцесоари. Бидете креативни, правете комбинации кои ви одговараат на бојата. На овој начин, ќе откриете колку средства може да заштедите и колку прекрасни комбинации можете да направите од само неколку евтини работи.

Изберете црна наместо кафеава боја
Кафеавата и другите слични бои многу побрзо стекнуваат износен изглед од другите бои. Освен што е мрачна, таа дефинитивно не е најдобриот избор кога сакате да изгледате стилски. Дури и скапите облеки многу ретко се кафеави. Богатите и заситени нијанси на бои се секогаш подобра опција, а и се комбинираат многу полесно со различни додатоци.

Посветете внимание на што носите под вашата облека
Заеднички проблем на сите дами кој создава непријатност е долната облека. Кога носиме повеќе облека на нас, таа често се истакнува и не остава добар впечаток. Со тенка облека под вашите блузи или облека со мека ткаенина, може да постигнете одлични резултати.

Не секогаш можеме да си дозволиме скапа облека, но секогаш можеме да направиме евтината да изгледа многу подобро од скапата. Важно е да се сакаме во облеката што ја носиме, да се чувствуваме добро и се разбира, да следиме горенаведените совети.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *