Зрелата жена и нејзините мали тајни за модата

Во оваа статија ќе ви претставиме различна облека и како да ја комбинирате, така што ќе изгледате најмалку една деценија помладо, како и грешките што најчесто се прават при изборот на облека. Еве некои од најчестите грешки што го прават дамите при изборот на облека и додатоци:

• Големи ташни – големите ташни секогаш ќе ги носите во истата рака со чантата или ќесата за на пазар, во која носите компири, па ако не сакате да додадете уште најмалку 10 години на вашиот изглед, носете елегантни мали ташнички, кои не се поголеми од еден лист од тетратка.

• Долги, секојдневни фустани и здолништа во темни бои – Овие типови фустани во темнозелена или сина боја секогаш ве прават да изгледате постаро. Треба да сторите се што можно за да ги избегнете.

• Мантили – Тие автоматски ќе ве претворат во сив глушец. Тие се за пензионери, но не за вас.

• Обични чевли – можат да ги носат младите, но не и зрели жени. Патики, чизми, сандали – да, тоа е модерно, но не и за вас. Носете чевли со мала штикла, не повисока од 4 см треба за да добиете добар изглед додека се движите.

• Многу златен накит – Златниот накит ве прави да изгледате богато, но не и помладо. Тој ви создава ретро ефект, зошто сигурно златниот накит ви е стар, не е во тренд со новите форми на накит и веднаш праќа неколку години наназад.

• Широки облеки – Заборавете ги сите облеки што висат на вас – блузи, здолништа или јакни. Овој вид облека треба да се држи подалеку од вашата гардероба.

• Супер млада облека – Постојат и други видови на грешки што некои жени над 40 ги признаваат, а тоа е да носат облека за млади, најчесто од нивните ќерки, верувајќи дека тоа ги прави помлади. Розов паричник украсен со кристали и капче со зајачки ушенца најверојатно нема да бидат вистински за вас, освен за гламурозна 18-годишна русокоса со тежина од 45 килограми. Ова е многу честа грешка кај повеќето жени над 40, што ги прави да изгледаат смешно. Дури и ако имате идеално тело, дефинитивно има повеќе соодветни начини да го покажете тоа на другите луѓе околу вас.

Додека ја комбинирате облеката за да одговарате на вашата фигура тоа ве прави да изгледате елегантно и да не трошите пари залудно. Во секој случај, може да се обложиме дека класичната облека највеќе би ви одговарала! Класичната гардероба е разноврсна – таа е погодна за било која форма и возраст. Меѓутоа, кога имате 40 години, тоа е најсоодветно. Трите клучни зборови за овој стил се воздржаност, умереност и елеганција, и што е најважно, овој стил никогаш не излегува од мода.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *